Blázníš? No a! (pro studenty)

Interaktivní seminář zaměřený na podporu duševního zdraví, práce s příběhem člověka se zkušeností s psychickým onemocněním, prostor pro diskusi i dotazy.

Pro koho: Seminář je určený žákům a studentům OU, SOU, SŠ, VOŠ a VŠ
Maximální počet účastníků: jeden třídní kolektiv
Délka: 5–6 vyučovacích hodin (dle aktivity a dynamiky třídního kolektivu)
Cena: 8 500,- Kč (nebo dle dohody) 

Průběh programu

Setkání je rozděleno do 3 bloků a provází jím obvykle 3 lektoři. S dovolením nerespektujeme školní zvonění a žáci/studenti by daný den už neměli mít další výuku, aby mohli obsah semináře lépe zpracovat.

Na semináři upřednostňujeme přítomnost pedagoga, nejlépe třídního učitele, po celou dobu trvání semináře; uspořádaní učebny pro sezení v kruhu; využíváme psaní na tabuli či flip chart.

Součástí semináře je také předání kontaktů a informací, kde je možné hledat pomoc.

1. blok:

- Seznámení, představení semináře, očekávání.
- Otevření tématu „duševní zdraví, psychická pohoda“.
- Úvod do problematiky formou dotazování – tým lektorů pracuje se zkušenostmi žáků (např. „Co je to bláznění? Poznáte na ulici blázna? Udělejte nějaký bláznivý projev. Bojíte se lidí s duševním onemocněním?“ apod.). Postřehy jsou dále diskutovány.
- Co děláte, když máte špatnou náladu? Co znamená dlouhodobě se necítit dobře? Jak si pomáháme, když se nedaří?
- Kdy máme právo poradit se s odborníkem, kde je hranice mezi špatným obdobím a psychickou krizí, kterou již nedokážeme vyřešit sami.
- Kam jít s psychickým problémem.
- Vyhlídky a perspektiva člověka s duševním onemocněním (recovery).

2. blok:

- Interaktivní část, do níž jsou žáci/studenti zapojeni prostřednictvím různých technik, pracují ve skupinách na zvoleném tématu. Skupiny se dle svého zvážení dohodnou nad formou zpracování tématu (výtvarně, scénka, báseň, …), následuje sdílení s ostatními, diskuse…

3. blok:

- V závěrečné fázi přináší jeden z expertů svůj příběh a odhaluje tak svoji roli tzv. „experta“ (člověka, který má osobní zkušenost s psychickým onemocněním). Předchozí témata a diskuse tak získávají konkrétní obraz, více se tak přibližují i těm, kteří nemají osobní zkušenost nebo zkušenost s někým ze svého blízkého okolí.
- Lektor se zkušeností je v tomto 3. bloku k dispozici studentům pro jejich dotazy (Jak to začalo? Kdy už to nešlo zvládat? Co mu onemocnění přineslo a naopak vzalo? Jak jde studovat/pracovat a zároveň se léčit? Jak si hlídat možný propad do duševní krize? …).
- Žádný dotaz není tabu, expert si sám hlídá své bezpečí a je pro tyto situace připraven. „Nečekané“ setkání může být klíčem ke změně postojů k člověku s duševními problémy (pochopení perspektivy člověka s psychickými potížemi, zmírnění stigmatizace).
- Shrnutí celého dne, zpětná vazba.

Lektoři: Mgr. Hana Kusáková, Tereza Krsková, Mgr. Naďa Hana Zmeková, DiS., MgA. Anne-Francoise Josephová a další.

A tady najdete oficiální webové stránky projektu.

Kontakt

V případě zájmu o seminář se obraťte na Martinu Váňovou:
M: 733 109 112
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.