Nové! DE/INSTITUCIONALIZACE V POMÁHAJÍCÍ PROFESI

Rozsah: 8 hodin
Maximální počet účastníků ve skupině: 22
Cena kurzu na klíč: 18 000,-

Praktický kurz de/institucionalizace pro management i pracovníky v přímé péči, ideálně přímo ve vašem zařízení. Obsah kurzu vychází z třicetileté zkušeností lektora. MPSV odmítlo kurz akreditovat.
Pro bližší informace nás kontaktujte na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. 

Anotace:

Seminář De/institucionalizace v pomáhající profesi je prakticky orientovaný kurz Pomocné školy, který účastníkům principy institucionalizace a deinstitucionalizace (případně transinstitucionalizace) PŘEDSTAVÍ, pomůže jim je ROZPOZNAT v jejich vlastní sociální službě a umožní jim poučeně NAVRHNOUT praktické kroky směrem k další deinstitucionalizaci jejich vlastní sociální služby.

Seminář vychází z obsahu pojmů institucionalizace, deinstitucionalizace a transinstitucionalizace a konkrétně je ilustruje na příkladech z ČR i jiných zemí Evropy. Pojmenovává principy, které institucionalizaci podmiňují, způsobují a urychlují, ilustruje je na příkladech a motivuje účastníky k deinstitucionalizačnímu protipohybu (v Haškově duchu "mírného pokroku v mezích zákona").

Během semináře budeme modelovat optimálně de/institucionalizovanou službu a skupinovými cvičeními podpoříme naplánování konkrétních návrhů opatření omezujících institucionalizaci v jednotlivých službách a praktické kroky k další (postupné) deinstitucionalizaci.

Semináři byla odmítnuta akreditace s poukazem na to, že pracovníci v přímé péči nepotřebují vzdělání v tomto tématu. My se domníváme, že ano.

Lektor:

Mgr. et Mgr. Martin Fojtíček vystudoval matematickou statistiku na MFF UK a náboženské vědy na KTF UK. Absolvoval dvouletý systemický supervizní a koučovací výcvik a kvalifikační kurz sociální pracovník. Deset let učil filosofii, religionistiku a logiku na plzeňských gymnáziích. Ve školním roce 1998/99 žil v terapeutické komunitě s lidmi s duševním onemocněním ve Velké Británii, poté inicioval a řídil Ledovec (www.ledovec.cz) – sdružení, které poskytuje sociální služby lidem především s duševním onemocněním v Plzeňském kraji. Na Ledovci se podílel zejména na rozběhu služeb podporovaného zaměstnávání a podporovaného vzdělávání (www.normalnestuduju.cz), přes deset let žil v „tréninkové domácnosti venkovského typu“, později Denní stacionáš Ledovec.
Více než patnáct let je lektorem kurzů a workshopů v oblasti sociální práce, pedagogiky a duševního zdraví.
Spolupracoval na vzniku a rozběhu několika sociálních firem, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením. Je supervizorem týmů v sociálních službách a pastoračních týmů. V rámci projektu Cirkus Paciento v psychiatrických léčebnách (www.pacirkus.cz) navštívil všechny psychiatrické léčebny v ČR. Viděl taky hodně služeb pro lidi s duševním onemocněím v západní Evropě, tři roky dělal v reformu psychiatrie na Ministerstvu zdravotnictví. Učí a taky studuje na Institutu sociálního zdraví v Olomouci.

Podmínky a cena:

Kurz je možné uskutečnit u zájemce (podmínkou je mít kam promítat prezentaci), případně i na Ledovci (v Ledcích nebo i v Plzni). Maximální počet účastníků je 22.
Cena kurzu na klíč je 18 000 Kč. Případné cestovné lektora (7,50 Kč/km) se účtuje zvlášť.
Absolvent kurzu se 100% účastí obdrží certifikát.