Seminář „Jak se pozná, že už (jsem) se zbláznil“

Destigmatizační seminář zaměřený na podporu duševního zdraví

Pro koho: Seminář šijeme na míru žákům a studentům OU, SOU, SŠ, VOŠ a VŠ, ale i skupinám pedagogů či rodičů…
Maximální počet účastníků: jeden třídní kolektiv, 30 osob
Délka: 90 minut
Forma: beseda, prostor pro diskusi i dotazy
Cena: 1 500,- (seminář je do března roku 2017 hrazen z Norského projektu)
Naše přání: U třídních kolektivů upřednostňujeme přítomnost pedagoga, nejlépe třídního učitele, po celou dobu trvání semináře; uspořádaní učebny pro sezení v kruhu; využíváme psaní na tabuli či flip chart.
Lektoři: Mgr. Klára Bratršovská, Mgr. Vladimíra Křížová, Mgr. Marek Rubricius, Bc. Alena Vrbová, DiS.

Témata:

- Duševní onemocnění a psychické potíže – trápení, která často nejsou vidět. Jak ovlivňují naše chování, myšlení a cítění, koho se týkají, jsou nakažlivá? Jak o nich mluvit.
- Proč se za bolavou duši stydíme, proč je o tolik těžší mluvit o psychických potížích než o zlomené noze.
- Jak si udržet duševní rovnováhu – jak se o sebe starat.
- Kam je možné se obrátit, jak pomoci sobě nebo druhým.

Základní obsah semináře:

- Seznámení, představení semináře.
- Úvod do problematiky formou dotazování (např. „Co je to bláznění? Poznáte na ulici blázna? Udělejte nějaký bláznivý projev. Bojíte se lidí s duševním onemocněním?“ …).
- Co děláte, když máte špatnou náladu? Co znamená dlouhodobě se necítit dobře? Jak si pomáháme, když se nedaří?
- Kdy máme právo poradit se s odborníkem, kde je hranice mezi špatným obdobím a psychickou krizí, kterou již nedokážeme vyřešit sami.
- Kam jít s psychickým problémem.
- Vyhlídky a perspektiva člověka s duševním onemocněním (recovery).